Spacerowy wózek inwalidzki dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wózek inwalidzki dla dziecka dostosowuje się, przede wszystkim do stopnia niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb malucha. Przy wyborze wózka spacerowego warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak: ciężar, sposób składania i rozkładania, rodzaj siedziska i możliwość regulacji jego kąta nachylenia, czy obecność pasów stabilizujących.

 

Wózek inwalidzki dla dziecka: rozmiar, waga, wysokość

 

Spacerowy wózek inwalidzki pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu z dzieckiem, jednak przed jego zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar. Spacerówka, taka jak wózek jogger, wielkością powinna być dostosowana idealnie do gabarytów małego pacjenta. Niepełnosprawne dziecko ma problemy z utrzymaniem stabilnej postawy i może wykonywać niekontrolowane ruchy, dlatego szerokość siedziska powinna być równa, bądź maksymalnie 2-4 cm szersza od szerokości jego bioder. Wybierając wózek dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na jego wagę, zwłaszcza gdy mieszka się w bloku bez windy, aby łatwo go było znosić po schodach. Składane wózki typu parasolka są wygodnym rozwiązaniem, kiedy  planuje się częste podróże autem.

 

Kąt nachylenia oparcia w wózku inwalidzkim

 

W procesie rehabilitacji malucha istotne znaczenie ma również kąt nachylenia oparcia w wózku. Dla bezpieczeństwa, a także wygody dziecka, warto wybierać modele wózków z regulacją, najlepiej kilkustopniową, która pozwoli panować nad ułożeniem ciała malucha podczas spacerów. Wygodnym udogodnieniem w spacerówkach inwalidzkich jest możliwość zmiany kierunku ustawienia dziecięcego siedziska, dzięki czemu w razie potrzeby, maluch może podróżować zwrócony twarzą do rodzica.  

 

Koła spacerówki dostosowane do nawierzchni

 

Wybierając wózek dla dziecka, należy również zwrócić uwagę na jego koła. Mniejsze kółka lepiej sprawdzają się w czasie spacerów po gładkich nawierzchniach, jak chodniki czy asfalt, z kolei większe – do podróży na trudniejszym terenie (np. po lasach, piaszczystych ścieżkach), gdy mieszka się poza miastem. Niektóre modele wózków spacerowych dla dzieci niepełnosprawnych posiadają wygodne w użytkowaniu i łatwe w demontażu koła wymienne na różne nawierzchnie.  

 

Pasy bezpieczeństwa i dodatki do wózka

 

Bezpieczeństwo i stabilność ułożenia ciała dziecka w czasie spaceru w wózku zapewniają specjalne pasy bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać pasy czteropunktowe lub pięciopunktowe. Przydatnymi dodatkami do wózka są np.: osłony chroniące przed deszczem czy parasolki na bardzo słoneczne dni czy dodatkowe uchwyty lub stoliczki. W zależności od stopnia niepełnosprawności malucha, warto rozważyć kupno: specjalnej kamizelki, która podtrzymuje cały korpus, dodatkowej podpory bocznej czy specjalnych mocowań na stopy lub pasa piersiowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

53 − = 44