Migotanie przedsionków – czym się charakteryzuje?

Migotanie przedsionków jest chorobą, której ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Objawy mogą być nieodczuwalne bądź bardzo słabe. Należą do nich osłabienie, omdlenia oraz zawroty głowy.

Co to jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków jest to zaburzenie rytmu serca. Jest jedną z najczęściej występujących arytmii. Chorzy odczuwają je jako nieregularne kołatanie serca. Migotanie polega na tym, że przedsionki zamiast regularnie się kurczyć, drżą. Powoduje to zaburzenie przepływu krwi i zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów. Zdarza się, że fragment takiej skrzepliny oderwie się, a następnie dotrze do tętnicy mózgowej. Dochodzi wtedy do udaru mózgu. Jest to najpoważniejsze powikłanie migotania przedsionków. Aby mu zapobiec, należy ocenić ryzyko zakrzepowo-zatorowe u każdego pacjenta z tym schorzeniem. Chorym z niskim i niektórym z grupy umiarkowanego ryzyka profilaktycznie podaje się leki, takie jak Xarelto oraz aspiryna (kwas acetylosalicylowy). Natomiast pacjenci ze średnim i wysokim ryzykiem zatorowości lub powstania zakrzepów dostają leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Migotanie przedsionków – przyczyny

Do migotania przedsionków częściej dochodzi u osób starszych. Schorzenie jest też związane z czynnikami genetycznymi. Prawdopodobieństwa rozwoju choroby wzrasta u chorych na cukrzycę, niewydolność serca oraz chorobę niedokrwienną serca. Ryzyko zwiększają też nadciśnienie tętnicze, wady w obrębie zastawek serca i choroba mięśnia sercowego. Bardziej narażeni na migotanie przedsionków są pacjenci z nadczynnością tarczycy, zwłóknieniem przedsionków, niewydolnością nerek, chorobami płuc oraz chorobami układowymi. Objawy przypominające kołatanie serca pojawiają się także u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu. Ryzyko zaburzenia wzrasta u pacjentów po operacjach wykonanych na płucach, sercu i przełyku.

Migotanie przedsionków – objawy

Wielu pacjentów nie odczuwa żadnych objawów migotania przedsionków. Mogą one też występować w minimalnym stopniu. Często chorobę wykrywa się przy okazji badań profilaktycznych. Niekiedy pojawiają się duszności i osłabienie. Niektórzy chorzy mają też problemy z nieregularnym biciem serca. U innych występują z kolei kołatania serca, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, omdlenia, a nawet zasłabnięcia.

Leczenie migotania przedsionków

W leczeniu migotania przedsionków oprócz leków przeciwzakrzepowych i zmniejszających krzepliwość krwi stosuje się też kardiowersję. Polega ona na przywróceniu prawidłowego rytmu serca poprzez przyjmowanie leków bądź za pomocą elektrycznej stymulacji mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, coraz częściej jest wykonywana ablacja. To metoda obejmująca niszczenie ognisk arytmii poprzez wypalanie fragmentów tkanki mięśnia, które powodują migotanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − 47 =